1. den (neděle 16. 7.)
Vyrazili jsme v pohodě a na čas a ačkoli nás během cesty čekalo několik drobných komplikací, zvládli jsme všechno na jedničku. Dokonce se nám podařilo zajistit dopravu z Blatné až do tábora a tak jsme ochránili četné končetiny našich hmyzáků a hmyzand před ošoupáním.
Protože jsme přijeli takhle brzo, stihli jsme si ještě vyrazit na procházku po okolí, zjistit, kde co kvete a kde se nám bude nejlépe hemžit.
Po večeři se náhle mezi námi, kde se vzala tu se vzala, objevila moucha Všetečka. Tvářila se dosti vyděšeně a hned nám začala vysvětlovat proč. Ji a její kamarády totiž uvěznil ve své laboratoři profesor Zikmund Zlojberg, aby na nich prováděl své pokusy. Všem se ale podařilo uprchnout.
A už tu byli i ostatní. Mravenec Ferda, včelák Gustav, beruška Boženka, motýl Emanuel, střevlík Pepík, vosa Vilma a kudlanka Anka. Všichni pěkně vyděšení z toho dramatického úniku ze sklenic od okurek, kde je Zlojberg držel. Během útěku ale narazili na uklízčku v laboratoři, paní Plísňovou, která je chtěla zastavit. Ovšem místo osvědčeného spreje proti hmyzu omylem vzala prototyp profesorova zvětšovacího spreje. Tak se stalo, že uklízečku dokazali přemoci a přišli nás požádat pomoc.
Ale to už se za okny ozval Zlojberg a Plísňová, kteří se vypravili naše uprchlíky vypátrat. Naštěstí si jich nevšimli a tak jsme se mohli dozvědět jejich plány. Profesor se chystá vyrobit strašlivý jed, který by zahubil nejen naše nové kamrády, ale všechen hmyz na světě!
Co teď? Nezbývá než se na to pořádně vyspat a co nejdříve navštívit strašlivého pavouka křižáka Davida, který má prý recept na vzácný magický lektvar, jenž dokáže změnit zlé lidi v dobré. Teď ale už dobrou noc - jak by řekla moucha Všetečka: Bzzzzítra je taky den.
2. den (pondělí 17. 7.)
Buuudíííčééék! Dneska ráno nás z pohodlných hnízdeček vyhnal střevlík Pepík se svou rozcvičkou. Na jejím konci jsme byli sice udýchaní, ale pořádně probuzení. Tak tedy vzhůru do nového dne.
Na nástupu jsme se dozvěděli, že abychom dostali od pavouka Davida recept na lektvar, kterým změníme Zlojberga na hodného pana profesora, musíme splnit řadu úkolů. A protože už dávno víme, že každý dokáže mnohem víc, když spojí síly s ostatními, rozhodli jsme se vytvořit společenstva, ve kterých budou zastoupení berušky, motýlci, střevlíci, mravenci, vosy i včelky.
Abychom se rozdělili spravedlivě a co nejefektivněji, během dopoledne jsme otestovali svoje schopnosti. Disciplín bylo přesně šest a my mohli ukázat, jak jsme silní, ohební, rychlí, přesní, pečliví nebo bystří.
Každý, hmyz nevyjímaje, chce žít v hezkém prostředí a tak jsme se odpoledne pustili do úpravy a výzdoby našeho hnízdečka. Ozdobili jsme jídelnu, vytvořili nástěnku, poklidili na hřišti a kolem ohniště a vytvořili vstupní bránu, aby se nám tady všem líbilo.
Po večerním nástupu jsme se nachystali a šli se společně blíž seznámit na naši první společnou hmyzkotéku. Takže ať žije Disko Hmyzko, my vám ukážeme, jak si umíme zahemžit. Kam se hrabou komáři s tou svojí svatbou...
Pak už jen rychle vyčistit sosáčky a kusadla a do hajan. A spali, a spali, a spali... Bzzzzítra ahoj!
3. den (úterý 18. 7.)
Dnešní ráno si vzala pod svou taktkrovku beruška a všem nám pořádně rozcvičila tykadla. Takový začátek dne si dáme líbit a rozhodně slibuje, že se určitě nebudeme až do večera ani chvíli nudit.
A taky že to tak je! Hmyz se, jak je všeobecně známo, rád předvádí nejrůznějšími svými tvary a pestrými barvami a my nejsme výjimka. A tak jsme se dopoledne s vervou nám vlastní pustili do vylepšování našeho hmyzího vzhledu. Každý si vzal své bílé krovky a udělal z nich doslova umělecké dílo. Také jsme všichni dostali bílé čepice, které si vyloženě říkaly o nějaké výtvarné zpracování. A tak se naším hmyzlandem linula vůně barev, zvuk cvakajících nůžek a teplo tavných pistolí. Výsledky budete moct zcela jistě brzy posoudit v naší fotogalerii.
Po obědě jsme se v rychlosti nachystali a vyrazili smočit tykadla do blatenské plovárny. Cesta byla dlouhá, sluníčko se nás snažilo vysušit, jako by nás chtěli zařadit do sbírky Národního muzea, ale vydrželi jsme a odměnozu bylo báječné osvěžení v bazénu. Navíc jsme věděli, že cestu zpátky nám ulehčí autobus, protože den ještě zdaleka nekončí.
Po večeři se mezi námi objevil Gustav Včelák a nabídl nám možnost zahrát si hru, za kterou bychom mohli získat pylová zrnka. Ta budeme potřebovat do lektvaru, který v profesorovi Zlojbergovi odhalí jeho dobré já.
Rozdělili jsme se do společenstev, vyrazili za Gustavem na nedalekou louku, kde nám vysvětlil pravidla a mohlo se hrát! Dozvěděli jsme se něco o životním cyklu včelky a nejrůznějších úlohách, kterých se včela za svůj život musí zhostit. A tak jsme byli larvičky, krmičky, průzkumnice nebo třeba dělnice, a dokonce i kleštíci - paraziti, kteří včelám škodí. Hra to byla skvělá, pylová zrnka byla spravedlivě rozdána a my mohli jít spokojeně zpátky do svých hnízdeček.
Po tak dlouhém a pořádně nabitém dni si všichni zasloužíme odpočinek a tak jsme si v rychlosti opláchli všechny končetiny, vypucovali mandibuly a pěkně si zalezli do příjemných kokonů. Dobrou noc a bzzzítra zzzase napíšeme víc.
4. den (středa 19. 7.)
Ráno nám protáhl tykadla Gustav Včelák ve španělském rytmu a tak nám bylo hned jasné, že dnešní den nemůže prostě dopadnout špatně. S dobrou náladou jsme se nasnídali a hned na to se vypravili do nedaleké Blatenky, kde na nás už čekaly autobusy.
Každý složil svých šest nohou pěkně pod sedadlo a mohli jsme vyrazit. A kam? Do Písku, přece! Doslechli jsme se totiž, že tam mají ve Sladovně úžasné mraveniště a tak jsme společně jeli k našim příbuzným pěkně na návštěvu.
Ovšem ve sladovně jsme nebyli jen v mraveništi, ti starší z nás se podívali do animária, což byla parádní dílna pro šikovné animátory, kde jsme si mohli zkusit vyrobit svůj vlastní krátký film. Podívat se na naše dílka můžete
zde
Po návštěvě Sladovny jsme šli na oběd a protože jsme měli už pořádně vytráveno, spořádali jsme každý během chvilky pěknou porci výborného rizota. Po obědě nás čekal další program - rozdělili jsme se do skupinek, připnili zbraně na svoje krunýře a pustili se do souboje v Laser aréně. V lecčems jsme se podobali kamarádům roháčům, kteří tak rádi mezi sebou zápolí.
Když jsme se dostatečně vyřádili v aréně, vyrazili jsme ještě do města podívat se, co lákavého pro hmyz bychom zde mohli najít a potom rychle na autobus a zpátky do hnízdečka na večeři.
Večer jsme si hezky v klidu sedli a užívali si kamarádů, mravenci si zahráli karty, berušky se krášlily a pár brouků si zahrálo na hřišti přeshmyzku - hmyzí přehazovanou. Ale to už pomalu přišel čas pomalu se uložit k spánku, tak jsme se zavrtali do svých teploučkých kukel a hnízd a po tak dlouhém dni usnuli během chvilky jako špalci. Bzzzítra ahoj!
5. den (čtvrtek 20. 7.)
Ráno nás z kukliček vytáhla svou ostrou písní vosa Vilma a rozcvička byla tedy pěkně řízná. Zatrsali jsme si, proběhli se, pořádně se protáhli a vyhlíželi nový den.
Po snídani a po nástupu jsme se rozlétli za svými dospělci a věnovali se nejrůznější hmyzí zábavě, když tu se náhle mezi námi objevil jakýsi podivný pán. Ukázalo se, že v blízkém okolí zkoumá přírodu věhlasný entomolog docent Otakar Hrdobec a tak jsme využili příležitosti a poslechli si, jak nesmírně zajímavá hmyzí říše je. Pan docent nám také předvedl, jak se hmyz sbírá a my si nachytali pár skvělých exemplářů a založili hmyzárium - takový hotel pro naše kamarády, kde je můžeme v klidu pozorovat.
Po obědě se pro nás otevřel obchůdek s pestrým sortimentem a my mohli u jeho majitele, brouka Vetešníka, utratit body, které získáváme každý den od svých dospělců za naše chování. Na odpoledne pro nás byly připraveny aktivity, které si postupně vyzkoušíme všichni. Stihli jsme uvařit ovocné knedlíky, vytvořit vosí úly, projet se na lodičkách, zastřílet si, úspěšně najít řešení únikové hry a dokonce natočit kousíček originálního hmyzího videoklipu, který vám určitě na konci tábora ukážeme. Máte se rozhodně na co těšit.
Po večerním nástupu přišla chvíle, kdy můžeme získat další cenná pylová zrnka do lektvaru, který musíme vyrobit. Tentokrát jsme dostali úkol od Ferdy mravence.
Mravenci jsou nejen pilní a silní, ale také náramně podnikaví. A právě to jsme si měli vyzkoušet ve hře, kterou si pro nás Ferda připravil. A tak jsme nakupovali, prodávali, smlouvali a snažili se uzavřít ty nejvýhodnější obchody.
Večer nás čekalo už jen opláchnout krovky, zavrtat se do svých kokonů a spinkat až do dalšího božího rána. Bzzzítra ahoj a dobrou noc.
6. den (pátek 21. 7.)
Dnešní rozcvička se nesla v klidném duchu ladného mávání motýlích křídel. Nakonec se ale i Emanuel trochu rozjel a tak jsme se důkladně probudili. Zatažená obloha sice trošku strašila horším počasím, ale na druhou stranu, hmyz si v přílišném vedru nelibuje a tak jsme spokojení.
Dopoledne jsme se prostřídali na aktivitách a po obědě se věnovali svým oddílům. Berušky si zasoutěžily s včelkami, brouci trénovali své smysly v lese, mravenci se proměnili na chvíli v mravence bojovné a motýlci s vosami se věnovali přípravám na nedělní karneval.
Večer jsme se sešli na hmyzím sněmu kolem ohně a opekli si buřtíky. Ještě štěstí, že mezi sebou nemáme žádné můry, protože oheň krásně zářil a lákal do plamenů. Nás ale lákal především zpěv a kytara střevlíka Pepy nosála.
Byl to hezký večer, ale všechno jednou musí skončit a tudíž i dnešní den se nachýlil ke konci. Sice celí rozpálení od ohně, ale příjemnmě unavení, zalezli jsme si do kukliček a vydali se do říše hmýzího snění. Bzzzítra na viděnou!
7. den (pátek 22. 7.)
Kdopak nás asi vzbudí svou rozcvičkou dneska? Pokud dobře počítáme, poslední, kdo nám ještě nepřipravil originální probuzení je - bubny, prosím - ano, správně, Ferda! Protáhli jsme si tykadla, křídla i krovky a další hmyzí dobrodružství může začít.
Dopoledne jsme měli hmyzí činnosti v oddílech a po obědě jsme si vyzkoušeli další z nabídky aktivit.
Po obědě k nám zavítal Vetešníček a liboval si, jaké má u nás skvělé, jak doslova řekl, kšefty. Aby ne, když jsme za odměnu získali spoustu bodů do svých hmyzkazek. Pak už tady byl večer, na který jsme se náramně těšili, protože byla v plánu další Hmyzko Trysko.
Trsali jsme a nevnímali čas, když naši zábavu přerušili zvláštní tvorové. Ukázalo se, že jsou to noční motýli lišajové, kteří nás přišli požádat o pomoc.
Přiletěla s nimi nebohá světluška Květuška, jejíž kamarádky, ostatní světušky, unesli zákeřní hrobaříci.
Lišajové nás odvedli na nedaleký hřbitov, kde jsme zahájili záchrannou operaci. Pokud se nám podaří vysvobodit všechny světlušky, můžeme se těšit na pylová zrnka, která tak nutně potřebujeme. Byli jsme stateční a i když nás hrobaříci občas trochu postrašili, zvládli jsme zachránit všechny světlušky. Pak už nás čekalo jen zakuklení a sladký zasloužený spánek. Bzzzítra ahoj!
8. den (neděle 23. 7.)
Nádherné ráno! Vysoukáváme se z kukel a protože v neděli se nedělá, nečeká nás ani rozcvička a můžeme si pospat o půl hodinky déle. Hurá! Dopoledne si protáčíme oddílové aktivity a hmyzí říše se stejně jako včera hemží radostnými činnostmi.
K obědu přiletěl vrabec z Moravy, tož jsme ho zbaštili. To má za všechny ty naše sestřenky a bratránky, které zase sezobal on!
Odpoledne za námi přiletěla vosa Vilma. Rozdělili jsme se do společenstev a v jednom velkém roji jsme se s ní proletěli na vosí louku, kde jsme si v báječné hře prožili životní cyklus vos. Hráli jsme jako o hmyzí život a bylo to pořádně napínavé až do úplného konce.
Večer nás na svou party pozvala moucha Všetečka. A aby toho nebylo málo, uspořádala pro nás soutěž o nejlepšího hmyzáka nebo hmyzandu, historicky první celonárodní Hmyz-Miss. Zúčastnily se samozřejmě všechny přítomné druhy hmyzí říše. Přeleštili jsem krovky, načančali svoje vnější kostry a vyrazili na pódium až z toho Všetečce složené oči přecházely.
Vítěze přijeli vybrat porotci z nedalekých luk a první cenu od nich nakonec získaly berušky a to za především za tanec na svou národní hymnu Beruško půjč mi jednu tečku. Aplaus gradoval. Skandování publika se neslo celým krajem.
Ale to už padla tma a my se po náročném dni už všichni těšili do svých chatiček. Vyčůrat, pomodlit se a spát. Bzzzítra ahoj!
A ještě, abychom nezapomněli! Máme pro vás první várku našich videoklipů, které natáčíme s včelákem Gustavem. Přejeme příjemnou zábavu!
9. den (pondělí 24. 7.)
Dnešní program je více než jasný: jede se na výlet! Moucha Všetečka nás rozcvičila, aby se nám dobře cestovalo a hned po snídani jsme vyrazili směr Strakonice. Jen co jsme smočili svých šest hmyzích nožek v bazénu, přihnal se však veliký mrak a schoval nám sluníčko.
Nevadí. Vypravili jsme se do města, prošli se po náměstí, prohlédli si sochu Švandy dudáka, navštívili hrad a objevili dokonce i Dorotku v nedalekém parku. Zjišťovali jsme také, jak přátelsky naladěné je místní obyvatelstvo vůči hmyzu a nechali si od kolemjdoucích malovat motýlky do našich hmyzkazek. Nasbírali jsme jich celkem hodně a tak se zdá, že ve Strakonicích mají hmyz docela rádi. Nevynechali jsme prakticky žádnou cukrárnu, kterou jsme po cestě potkali a s dobrou náladou jsme se chystali na návrat domů. Ještě doplnit zásoby mňamek v Lidlu a zpátky do hnízda!
Po návratu nás čekalo ještě jedno překvapení. Sporťárnu nám brouci tesaříci proměnili v kino a my se podívali před večerkou na pěkný film. Tuhle pohodu a klid jsme si určitě po náročném dni zasloužili. Ale už je čas jít spát, takže dobrou noc, a bzzzítra ahoj!
10. den (úterý 25. 7.)
Na dnešní den byla ohlášena velká událost sportovního hmyzího světa. Po dlouhých čtyřech letech se opět konají Olympijské hmyzohry a světe div se! právě v našem táboře. Není to šťastná náhoda?
Dispciplín je pět a k nim jedna disciplína společná - velmi žádaná a atraktivní přeshmyzka. Na tu se těšíme už od začátku, to bývá opravdu napínavá záležitost do posledního zápasu, jak pro hráče tak i pro diváky.
Ale zpět k hmyzympiádě. Dopoledne jsme trénovali všechny disciplíny, tedy stavbu termitiště, překážkovou dráhu Pepíka Střevlíka, stěhování vajíček, hod žihadlem a mravenčí posilovnu. Ti nejlepší z nás získali nominace do hlavní soutěže, která se bude konat odpoledne.
Po poledním klidu jsme stáli nastoupení ve svých společenstvech, celí nažhavení na sportovní zápolení. Bohužel nás zradilo počasí a z nebe se snášely kapky jako hrachy. Jistě víte, že hmyz v dešti nelétá a snaží se hned schovat někam do sucha. Stejně tak i my. O nic jsme ale nepřišli, naši dospělci měli v záloze řešení a tak se hry ze stadionu přesunuly do sportovní haly a hmyzí klání mohlo začít.
Vítězové byli brzy již známí a každý z nich přinesl do svého společenství medaile, které získal. Po slavnostním ceremoniálu, předání cen a potlesku pro úspěšné sportovce jsme šli na zaslouženou večeři, abychom nabrali sílu na grande finále, hmyzí přehazovanou.
Tu nám ale opět na chvíli přerušilo nepříznivé počasí. Přeshmyzku do haly přesunout nejde, takže těch posledních pár zápasů, co nám ještě chybí, dohrajeme bzzzítra. Tak se na to vyspíme, už je to potřeba. Dobrou noc a bzzzítra papa.
A koukněte také do galerie, objevilo se tam nové video od Gustava Včeláka, tentokrát režíroval, natáčel a sestříhal prezentaci berušek.
11. den (středa 26. 7.)
Svatá Anna, chladna z rána! Přísloví se potvrdilo, ráno byla opravdu docela zima. My se ale probrali z hibernace, rychlou rozcvičkou si zahřáli svá pohybová ústrojí a oblékli si teplejší vnější kostry. Během dopoledne jsme v rychlosti dohráli včerejší turnaj v přeshmyzce a hned potom se pustili do aktivit, které jsme ještě neměli možnost si vyzkoušet.
Odpoledne jsme se věnovali svým hmyzáckým kamarádům z oddílu a trochu se trápili s proměnlivým počasím. Co chvíli vyšlo sluníčko a my se svlékli z kůže a hned na to začalo foukat a tak jsme si svlečky zase rychle brali na sebe. Zkrátka blázinec. To je ale příroda a tak nám to zas tolik nevadilo.
Večer přiletěl mezi nás motýl Emanuel a vzal nás sebou na svůj palouček, kde jsme mu rozdělení do společenstev pomáhali sestavit sbírku jeho bratránků. Bylo to sice náročné, ale aspoň jsme si důkladně zopakovali všecha vývojová stádia motýlů.
Po hře už do konce dne moc času nezbývá a tak šup do hajan. Na noc se opravdu dobře obléknout a případně si vzít ještě deku, k mání je jich tu dost. Uvidíme se bzzzítra ahoj!
12. den (čtvrtek 27. 7.)
Ráno nám opět dospělci úspěšně přerušili hibernaci veselými tóny rozcvičky a po snídani jsme se téměř doslova rozlétli jako poslušný hmyz na poslední aktivitu, kterou jsme ještě neměli.
Hned po obědě jsme se vypravili na poslední výlet. V táboře sedí jen pecivál a to my přece nejsme! Vyšli jsme si do Blatné, tentokrát ovšem na zámek a do města.
V prostorách věže zámku jsme si s obdivem prohlédli největší stavbu z lega na světě postavenou jedním jediným člověkem. Spotřebováno na ní bylo asi milión kostiček a její stavba trvala skoro dva roky. Součástí výstavy byla také herna a tak jsme si postavili pár svých vlastních lego výtvorů. Ve městě jsme trošku porozhlédli a potom se vrátili autobusem do tábora akorát na večeři.
Navečer přilétla naprosto zoufalá, vystresovaná a uplakaná beruška, že se jí stalo strašné neštěstí. Ohavní přátelé profesora Zlojberga - profesorka Zlatohlava Zlatá, RNDr. Borec Morušový, MUDr. Kajetán Matematečka, docent Moucha CsC a profesor Praotec Chmůra - ukradli beruškám jejich tečky.
Co teď? Naštěstí jsme tady my a beruškám jsme pomohli. Za odměnu jsme dostali další pylová zrnka, tolik potřebná pro náš lektvar. Něco nám říká, že je budeme potřebovat už zítra!
Tak abychom si na to pořádně odpočinuli, vyčůrat, zakuklit a spát! Bzzzzítra ahoj!
13. den (pátek 28. 7.)
Počasí se umoudřilo a dnešní ráno bylo o poznání teplejší, než to včerejší. Když jsme si ho navic okořenili rozcvičkou s beruškou a motýlem, dnešní den nemohl začít lépe.
Po snídani jsme se pustili do balení, protože dnešek je posledním dnem letošního tábora a zítra hurá domů.
Nicméně tady nás čeká ještě nějaké nedokončené poslání, slíbili jsme přece, že pomůžeme našim hmyzím kamarádům vytvořit lektvar na přeměnu profesora Zlojberga.
Po obědě se v táboře otevřela cukrárna U mlsné vosy a my dostali sladkou zmrzlinu na posilněnou, protože vzápětí přišla ta chvíle, kdy jsme měli dodržet své slovo. Přiletěl totiž moucha Všetečka s děsivou zprávou. Zlojberg je na cestě a má smrtící jed, kterým chce zahubit veškerý hmyz! Nesměli jsme meškat ani vteřinu.
Nejprve jsme museli navštívit pavouka křižáka Davida, aby nám dal recepturu lektvaru. Nebylo to snadné, ale zvládli jsme to a mohli jsme začít shánět ingredience - kyselinu mravenčí, medovici, šťávu z mšic, motýlí nektar a vosí sekret. V tom nám pomohli naši hmyzí přátelé, u kterých jsme si mohli přísady vysloužit.
Lektvar byl hotov právě včas, protože profesor Zlojberg našel náš tábor a chystal se na nás vypustit svůj smrtící přípravek. Rychle jsme vytvořili lektvar a hmyzáci profesora chytili do sítí. Stačilo lektvar aplikovat a zázrak! Opravdu zafungoval a profesor Zlojberg se přímo před našima složenýma očima proměnil v hodného a laskavého pana profesora Gutberga.
To se musí oslavit! Přišel se s námi radovat i brouk Vetešník se svým putovním obchůdkem a rozdal nám spoustu odměn. Ve sporťárně jsme se potom podívali na klipy, které s námi natočil Gustav Včelák a potom se rozjelo poslední, rozlučkové disko hmyzko.
No a je to! Další tábor za námi, jde se naposledy kuklit a bzííítra domů. Už se moc těšíme domů ke svým dospělcům. Táboru Ostrý 2023 třikrát hurá!