1. den (neděle 17. 7.)
Jsme na cestě! Děkujeme za perfektní spolupráci při odjezdu a samozřejmě také za všechny příspěvky a odměny pro děti. Těšíme se na další prima tábor, tentokrát v zářivé zbroji a pod rytířskou korouhví.
První den jsme se vrhli do letošního středověkého dobrodružství ze všech svých panoškých sil. Hned po příjezdu do Blatné jsme našli před nádražím začátek naučné stezky o rytíři Blatouchovi z Blatenky a pokladu Templářů, který střeží. Díky vyprávění "legendy o Blatouchovi" nám cesta od vlaku do tábora rychle utekla a mimo jiné jsme se i dozvěděli nějaké zajímavosti ze života středověkých rytířů.
Ani jsme nečekali, že se nám nově nabyté vědomosti budou tak brzy hodit. Když jsme se ubytovali ve svých tvrzích a vybalili si zavazadla, kde se vzal, tu se vzal, zavítal k nám do tábora žebravý mnich.
Byl sice poněkud nerudný a trochu otravný, nicméně se ukázalo, že toho ví spoustu o Blatouchovi, protože jeho řád si předává jeho legendu již po staletí. My jsme zase naopak získali prastarý pergamen, s jehož pomocí by se nám snad mohlo podařit Blatoucha vyvolat a kdo ví? Třeba i získat poklad, který hlídá. Bohužel byl ale pergamen poškozený. Mnich nám ale dal možnost zjistit obsah pergamenu, pokud dokážeme odpovědět na pár otázek, týkajícich se legendy i středověku. Podařilo se a my získali šest zvláštních slov.
Znovu jsem požádali protivného, leč vzdělaného mnicha o pomoc. Dozvěděli jsme se, že jsou ta zvláštní slova latinsky a taky, co znamenají. Teď už šlo jen o to, vyslovit je ve správném pořadí a Blatouch se snad objeví a s ním šance získat poklad Templářů.
Povedlo se! Podařilo se nám správně pronést zaklínadlo a Blatouch se skutečbně objevil. Všechny nás vcelku mile přivítal, nazýval nás panoši a panošky a také nám dal jasně najevo, že poklad může získat jen ten, kdo bude mít sedm rytířských ctností - rozvahu, statečnost, vytrvalost, zručnost, pozornost, bystrost a laskavost. Určitě se nám podaří všechny postupně získat, těšíme se, až se do toho zítra pustíme.
Před spaním jsme jestě dostali sladkou odměnu za skvěle zvládnutou cestu a první den a potom se už jen zachumlat do dek a spacáků (chladná noc nás urcitě nezaskočí) a spát. Dobrou noc, čest a sláva!
2. den (pondělí 18. 7.)
Dnešní středověký den jsme zahájili vyvoláním Blatoucha (formuli už umíme skoro bezvadně a nazpaměť), který nám rozdal štíty - každému rodu (jak on začal nazývat naše oddíly) jeden. Na nich si kromě rodových symbolů budeme zaznamenávat, jak se nám daří získávat sedm rytířských ctností, bez kterých se nám nemůže podařit získat templářský poklad.
Blatouch se také podivil, v jak neutěšeném stavu je celé naše hradiště a zadal nám pár úkolů, jak tábor vylepšit. A tak jsme začali chystat střelnici, kolbiště, krčmu, rytířský sál a Blatouchovi jsme dokonce postavili zbrusu nový hrad, byť jen z celtoviny.
Odpoledne uděřila vedra a tak jsme se osvěžili vodními hrami a užívali si letní počasí na maximum.
Po večeři mezi nás opět přišel Blatouch, pochválil výzdobu, kterou jsme stihli udělat a z hradu byl doslova nadšen. Nazval jej Ostroštějn a všechny pozval na návštěvu.
Na večer potom na oslavu uspořádal velký ples, před kterým jsme se všichni šli převléct do slavnostních rouch. Těsně před jeho zahájením nám Blatouch představil vzácné šlechtické hosty, kteří na dnešní ples přijeli. Byl to rozhodně výkvět honorace.
Paní Kateřina z Litvajzu, Rytíř Báča z Báčova, Rytíř Dominik pán na Kbelích, Princ Filip z Dredova, Panna Kačka z Vinic a Třebívlic, Pán Tadeáš Horeď z Hleďova, Panna Lucinda von Brüx, ctihodná milosrdná sestra Terezie Blahosklonná Bezbolestná a jako zlatý hřeb večera sám panovník - král Já Jan první, řečený Veselý.
Slavnostní ples byl zahájen představením všech rodů - Báčata, Kačenky z Litvajzu, Zbrojnice, Brazelos, Snejksové, Lvi a Dračice. Následovala středověká veselice, která skončila až se západem Slunce. Všichni jsme se odebrali k zaslouženému šlěchtickému spánku do svých komnat s postelemi s nebesy. Dobrou noc, čest a sláva!
3. den (úterý 19. 7.)
Dnešní ráno nám rytíř Blatouch udělal velkou radost. Za to, že jsme dokázali získat slova do pergamenu a zvládneme vyslovit zaklínadlo bez chyby jsme všichni získali do svých erbů první rytířskou ctnost - pozornost. Zároveň s tím nás všechny povýšil na zemany a zemanky, takže už nejsme jen obyčejní panoši a panošky.
Celý den jsme se věnovali svým rodům, hráli hry, osvěžovali se nebo se skrývali před vedrem ve stínu lesa. Část z nás se dokonce vypravila do Blatné na menší křížovou výpravu za chladnou hladinou koupaliště. Prostě poklidný den středověké šlechty jak má být.
Z klidu nás navečer vytrhl až Blatouch, který nás podrobil další zkoušce. Náš úkol, který nám zadal, spočíval v získání co největšího poču rytířů do své armády. Nebylo to tak jednoduché jak by se na první pohled zdálo a tak není divu, že za splnění získáme další rytířskou ctnost - tentokrát bystrost.
Všechno dopadlo k Blatouchově spokojenosti a tak se můžeme těšit na další den a třeba i nějaký ten postup po šlechtickém žebříčku. Dobrou noc, čest a sláva!
4. den (středa 20. 7.)
Vedro! Jediná možnost jak mu alespoň trochu uniknout je ponořit se (samozřejmě bez brnění) do chladné vody. A to nemusí být ani svěcená, stačí když osvěží. Takže zbroj dolů a hurá do Strakonic na tobogán!
A když náhodou měl někdo toho plavání, cákání a cachtání už dost, mohl se vypravit na prohlídku nedalekého hradu, jak příhodné, a navštívit kolegy - Maltézské rytíře.
Po návratu do našeho hradiště jsme vyvolali Blatoucha, který se také náležitě převlékl do letního a ten nám předal symbol lišky jako znamení bystrosti do našich erbů za včerejší sbírání armády. Potom ještě popřál k narozeninám Lucince a šel si zase lehnout, protože pro rytíře není nic horšího, než se smažit v brnění na sluníčku.
Nejvyšší čas si jít taky lehnout, protože zítřek nepočká a zbroj se sama nevyleští, jak praví staré rytířské přísloví. Dobrou noc, čest a sláva!
5. den (čtvrtek 21. 7.)
Kdybychom alespoň trochu tušili, jak náročný den to dnes bude, vstali bychom alespoň o dvě hodiny dřív. Nikdo ale neví, co ho v životě čeká a tak i my jsme ráno vyšli ven ze svých komnat a nevěděli, co pro nás Blatouch a jeho šlechtická družina přichystala.
Začali jsme turnajem v přehazované a protože to byl turnaj na počest našeho panovníka Jana Já Prvního, řečeného Veselý, nazvali jsme turnaj rovnou královským. Jako správní rytíři s vytříbeným smyslem pro čest a poctivou hru jsme se pro tentokrát vzájemně promíchali a vytvořili nové herní rody. A tak se proti sobě postavili Lobkowicové, Lucemburkové, Schwarzenbergové, Rožmberkové a Černínové. V napínavém souboji nakonec zvítězili s přehledem Rožmberkové a vysloužili si zaslouženou odměnu.
Odpoledne jsme chvíli vrhali kostkou a pokoušeli štěstěnu. Také jsme se projeli na koni, který dokonce dokázal odpovídat na záludné otázky. Když jsme si zahráli dosytosti, vyráběli jsme vlajky pro své rody, abychom měli důstojné symboly až se vydáme na nějakou naši další křížovou výpravu do Svaté země.
Po večeři konečně mezi nás zavítalo Jeho veličenstvo a zahájilo večerní kratchvíle pro své pobavení. Soutěž střídala soutěž, až jsme najednou s úžasem zjistili, že je téměř noc. Král ty nejlepší z nás povýšil na lankrabata a my se mohli s pocitem více než naplno prožitého dne odebrat na lože. Krásné sny, dobrou noc, čest a sláva!
6. den (pátek 22. 7.)
Další velmi teplý den nás ráno vylákal z baldachýnu našich postelí a my se do něj vrhli s úsměvem na rtech. Dopoledne jsme zůstali pěkně pohromadě se svou družinou, hráli hry, bavili se a užívali si rytířských zábav.
Odpoledne jsme si malinko zacestovali časem a vyzkoušeli si, jak asi budou bojovat rytíři v budoucnosti. Rozhodně to bylo zajímavé a vyměnit na chvíli meč za laserovou pušku vážně stálo za to.
Večer jsme se všichni sešli u táborového ohně a dopřáli si opečený buřtík a pár písniček u kytary. Večer ale ještě neskončil. Najednou mezi nás přišel Blatouch. Dost jsme se podivili, protože ho nikdo z nás nevyvolával, ukázalo se však, že se po západu slunce může zjevit sám i bez zaříkávadla.
A nejen to. On sám dokonce dokázal použít magicku formuli a přivolat několik svých přátel z dávných dob. Ti se zhmotnili v tajuplném hradě a my jsme je šli po jednom navštívit a seznámit se s nimi. Stálo nás to kus odvahy, ale všichni jsem to zvládli a tak se zitra můžeme těšit na odměnu - získáme do svého erbu další ctnost: statečnost.
Ještě jednu odměnu jsme dostali. Zítra začneme den o půl hodiny později a bez rozcvičky. Ne, že bychom jako správní rytíři a princezny nechtěli cvičit, ale dnes to bylo opravdu náročné a tak si ten malý oddech navíc určitě zasloužíme. Ale teď už dobrou noc, čest a sláva!
7. den (sobota 23. 7.)
Dnešek byl ve znamení rytířských klání. Přijela k nám vzácná návštěva, rytíři krále Jana Já prvního a přivezli k nám velký turnaj! Celé dopoledne jsme trénovali a snažili se podat co nejlepší výkony. Ty nám zajistí nominaci do turnajových soutěží, ve kterých budeme hájit barvy svého rodu. Nebylo to ovšem nic snadného. Vyzkoušeli jsme si rovných šest středověkých disciplín - vrhání sekerou, házení podkovou na cíl, střelbu na kance, přetahování lanem, vrhání polenem (to jsme tedy nahradili těžkým míčem) a samozřejmě nesměla chybět ani lukostřelba. Všichni jsme si vyzkoušeli opravdu všechno a tréninkové dopoledne uteklo jako voda.
Odpoledne jsme se sešli na kolbišti, kde nás přivítal strůjce královských zábav a vybral mezi námi šest rytířů, aby předvedli své umění před princeznou. Všechno jim ale přišel zkazit zlý rytíř Zlomylhnát, svobodný pán na Berli. Naštěstí to dobře dopadlo a Zlomylhnát byl potrestán. Pochopili jsme, že to bylo jen divadlo, které nás mělo příjemně pobavit před samotným sportovním kláním, a to se podařilo. Pak ale už přišlo to hlavní - turnaj.
Aby bylo vše ještě zábavnější, rozdělili jsme se stejně jako při královské přehazované na silou vyrovnané družiny a pustili se do soutěžení. Z každého rodu jsme vybírali do každé disciplíny kamarády rytíře podle věku do tří kategorií (páže, panoš a zbrojnoš), takže si zahrál opravdu každý a o zábavu bylo postaráno. Turnaj jsme sotva stihli dohrát a už byla večeře.
Jak už je ale zvykem, po večeři program zdaleka nekončí a páni šermíři z královské družiny nám moc pěkně vyprávěli o středověku, rytířích, zbraních a zbroji. Všechno nám také doopravdy ukázali a nakonec jsme si dokonce mohli vyzkoušet i nějaké ty základy šermu. Byla to taková středověká aréna, která nás opravdu bavila.
Každý den má ale svůj konec a ten dnešní není výjimkou. Takže je nejvyšší čas dobojovat a jít odpočívat. Ve středověku tomu nebylo jinak a tak to uděláme i my. Čest a sláva! Dobrou noc.
8. den (neděle 24. 7.)
Dnes jsme se vypravili na celodenní výlet do Blatné. Na programu byl samozřejmě zámek, kde právě probíhal pěkný program s hudbou a stánky s dobrotami. Zašli jsme si také do obory, kde jsou velice přítulní nebojácní daňci. Někteří z nás využili momentální zámecké výstavy Lega a pohráli si v herně. Zlatým hřebem ovšem byla vzhledem k počasí místní plovárna.
Večer už byl klidný, využili jsme čas k úklidu nejen našich komnat, ale i celého hradiště. Po úklidu k nám přišel Blatouch a Jeho výsost Já Jan První, řečený Veselý a vzdělali nás v dvorní etiketě. Naučili jsme se středověký tanec, abychom měli co tančit na rytířských plesech. Až ho pořádně vypilujeme, bude zcela jistě součástí každé naší veselice.
Den je už za námi a tak se jde spát. Zítra nás podle předpovědí našich dvorních astrologů čeká další velmi letní počasí a tak bychom si měli na to přádně odpočinout. Hezké sny, čest a sláva!
9. den (pondělí 25. 7.)
Letní počasí pokračuje a tak je více než jasné, že budeme i my pokračovat v typicky letních aktivitách. Na ranním nástupu byl vyhlášen přísný zákaz prudkých pohybů a pobytu na přímém slunci. Někteří vyrazili na koupání do Blatné a ti, kteří nemohli nebo nechtěli pěšky do města, se věnovali klidnějším aktivitám. Vyráběli středověké mozaiky, náramky, či pořádné koně pro pravé rytíře.
Odpoledne pro nás vyšší šlechta připravila sluneční lázně a tak jsme se střídali v myčce rytířů, užívali si chladivou vodu při vodních hrátkách, polehávali na dece ve stínu, četli si knihy, hráli hry a odpočívali. Byl to velmi příjmeně strávený den.
Po večeři se konečně trochu ochladilo a tak jsme mezi sebou vyvolili pár rytířů a princezen, aby se mezi sebou utkali o titul "Princ Krasoň" a "Princezna Krasava". Bylo to napínavé, ale především humorné klání. Nechyběla ani promenáda ve středověkých plavkách, ukázky tanců, zpěv, či vyprávění anekdot. Soutěž nás pobavila a odborná porota za vítěze prohlásila rytíře Filipa a princeznu Majdu. Ceny předal sám Blatouch, který se zjevil po západu slunce, aby se také mohl zasmát společně s námi.
Ale to už je zase konec dnešního rytířského dobrodružství a je čas jít spát. Dobrou noc, čest a sláva! Zitra zase odpočatí vzhůru do získávání dalších rytířských ctností.
10. den (úterý 26. 7.)
V noci nás těsně minula bouřka, ale rytíři, kteří nocovali v Ostroštejně statečně vytrvali až do rána. I my ostatní jsme spokojeně spali ve svých komnatách až do rozcvičky. Dopoledne jsme se věnovali svým družinám. Bylo toho hodně, dokonce jsme se i vypravili na malou vodní výpravu. Zašli jsme si zastřílet z kuší, nebo si prostě jen zasportovat. Zkrátka skvělé časy pro všechny rytíře a princezny.
Odpoledne jsme si zahráli na Princeznu Draka a Honzu, na Draky a drakobijce a také na Křižáckou výpravu. Každá hra byla jiná, ale jedno měly společné - moc nás bavily. A také tedy upřímně řečeno dost vyčerpaly.
Proto nás po večeři čekal už jen jednoduchý, leč moc pěkný úkol od Blatoucha. Rytířskou ctností je mimo jiné i laskavost a tudíž byl úkol nasnadě. Vylosovali jsme si jméno kamaráda z jiného oddílu a udělali pro něj něco pěkného. Dobrých skutků byla celá pestrá řada, někdo řekl vtip, aby kamráda pobavil, někdo daroval sladkost, někdo namaloval obrázek, nebo například zazpíval. Opravdu to bylo pestré a v celém našem hradišti zavládla láskyplná nálada.
Ta nám vydržela až do večerky a věříme, že vydrží i v pěkných snech až do zítřka. Tak ještě přeleštit brnění a dobrou noc, čest a sláva.
11. den (středa 27. 7.)
Hurá! Další den je tady. Dopoledne si pro nás naše vyšší šlechta připravila pro svůj rod vlastní zábavu a tak jsem až do oběda jezdili na lodičkách, hráli míčové hry, měli pravý čajový dýchánek nebo hráli v lese nejrůznější akční hry.
Po poledním klidu vypukl v našem hradišti jarmark, a to dokonce s překvapením. Uprostřed tábora se objevila velká lezecká stěna, na kterou jsme si všichni mohli vyzkoušet vylézt, jako rytíři co dobývají hradby, nebo princové, co ve věži chtějí políbit svou princeznu. A nejen to, celý jarmark byl plný nejrůznějších stánků a obchůdků, kde jsme mohli buď vydělávat v jednoduchých soutěžích, nebo naopak utrácet za dobroty.
Po večeři jsme si mohli pořádně zatancovat na dalším plese, tentokrát opravdu zaměřeným především na společné křepčení. Zábavy bylo dosti, leč každý den má svůj konec a tenhle má konec právě teď. Princezny od Panny Kačenky z Vinic a Třebívlic šly spát do Ostroštejna na dobrodružnou noc a my ostatní do svých komnat. Dobrou noc, čest a sláva!
12. den (čtvrtek 28. 7.)
Krásné dobré ráno. A ještě krásnější, když jsme se dozvěděli, že jedeme na další celodenní výlet. Tentokrát do Kovářova, kde se nachází park zvaný Zeměráj. Není to sice úplně za rohem, ale cesta stála za to. Park je zaměřený na archeologii a především na ranný středověk,takže jsme se dozvěděli leccos z dob, kdy žili opravdoví rytíři. Také jsme se ale prošli stezkou "na boso", navštívili místní krčmu, archeologický koutek či keramickou dílničku. Nikdo nepřišel zkrátka a navečer jsme se vrátili do hradiště spokojení a s dobrou náladou.
Po večeři jsme ještě stihli splnit další ctnost do svých erbů - tentokrát zručnost. Když se nám všem podařilo zabít draka a vysvobodit princeznu, zapálili jsme na oslavu vítězství oheň a opekli si buřtíka na dobrou noc. Někteří se vydali spát do Ostroštejna a někteří ještě statečnější dokonce ven na louku. Všem tedy, ať už uvnitř nebi venku, krasné sny. Čest a sláva!
13. den (pátek 29. 7.)
Dnes je náš poslední rytířský den. Ideální přležitost vypravit se za Blatouchem po vyznačené stezce a snad získat alespň část jeho pokladu. Cestou jsme si zopakovali dosud získané ctnosti a u každé si ověřili, že ji máme právem.
To se podařilo a v cíli na nás čekal sám Blatouch se symbolem poslední ctnosti, kterou jsme ještě potřebovali získat: rozvážnosti. Tím jsme dokončili naši cestu a stali se skutečnými rytíři. A protože poklad, který Blatouch střeží, náleží právě jen skutečným rytířům, mohl každý z nás dostat svůj zasloužený díl.
Zbytek dne byl ve znamení balení a loučení. Na večerním nástupu nás navštívil král Já Jan společně se svým dvorem a s povděkem převzal od Blatoucha novou družinu čerstvých rytířů. Potom už jen stačilo odříkat zjevné zaříkadlo pozpátku a Blatouch nám zamával a odebral se s úsměvem k dalšímu osm set let dlouhému spánku.
No a potom už jen pořádný rozlučkový rytířský ples, spánek a především těšení se domů! Dobrou noc, zítra se uvidíme. Čest a sláva!