1. den (neděle 18. 7.)
Tak jsme tady! Cesta byla dlouhá a náročná, ale protože byla celá v duchu nadšení a těšení se na příštích čtrnáct dní, utekla nám jako voda.
V táboře jsme si rozebrali bagáž, ubytovali se a po večeři se sešli pod přístřeškem, kde nás přivítal předseda archeologické společnosti na mezinárodní konferenci.
V jednotlivých příspěvcích jsme se dozvěděli vše o táborových pravidlech. Slavných vědců z celého světa jsme poznali hned deset. Byli to:
z Polska Vladzimir Báčowski
z Německa Katarine Klusch
z Ruska Katarina Kováčovna Kovna
z USA Phill Mountain
ze Slovenska Ján Radostný
z Itálie Tádeo Vesuvio
z Ostravy Lucka z Ostravy
z Laosu Sum-Dom Onu-Ščim
z Francie - Fit Žerzin
a samozřejmě za Českou republiku naše nová zdravotnice Kamila Gromanová.
Pravidla nám zcela jistě vysvětlili dostatečně srozumitelně a tak jsme řád s čistým svědomím podepsali a po přípravě na večerku se odebrali spát. Zítra to začne naplno, tudíž je potřeba si pořádně odpočinout. Dobrou noc.
2. den (pondělí 19. 7.)
První probuzení, první den v našem archeoparku, první rozcvička a první nástup. Nikomu v noci nebyla zima, nikdo neměl hlad a nikdo se ničeho nebál, tudíž samé dobré zprávy. Hlavní archeolog nás znovu všechny mile přivítal a jeho asistent nás hned požádal o jednoduchý úkol - v okolí tábora provést rychý nenáročný základní archeologický průzkum.
Všechno se ovšem vzápěti zkomplikovalo, neboť mapy, které nám měly pomoct, někdo nešťastnou náhodou poškodil. Nezbylo tedy než se vypravit naslepo a chybějící místa do map dokreslit.
SENZAČNÍ NÁLEZ! Nejen, že jsme mapy dokreslili, ale ještě jsme našli něco skutečně fantastického. Obří kosti nějakého dávno vyhynulého živočicha, pravděpodobně mamuta. Zcela jistě se dostaneme na titulní stránku archeologického věstníku! Kosti jsme odnesli do archeoparku a vznikla z nich moc pěkná brána. Kdo ví, třeba bude do minulosti.
Kromě brány jsme si vylepšili i celý náš archeopark. Upravili ohniště, letní přednáškový sál, jídelnu, nachystali lodičky pro další dobrodružné výpravy, zkrátka udělali si to tady hezké. Vysloužili jsme si pochvalu hlavního archeologa a získali každý vzácnou lasturu, která se nám bude zcela jistě ještě hodit.
Paní zdravotnice ve své lékarničce našla krabičku se zvláštním názvem - Chronocylin. Kdo ví, co to je... Hlavní archeolog ale o tomto přípravku četl. Po jeho užití údajně dokážete cestovat časem. Příbalový leták ovšem vyhrožoval dost hroznými vedlejšími příznaky, takže se rozhodlo, že přípravek zatím vyzkouší jen naši vedoucí.
Odpoledne jsme prověřovali své dovednosti. Porovnávali jsme mezi sebou svou zručnost, sílu, obratnost nebo třeba paměť. Nikdo nevyhrál ani neprohrál, jen jsme si prostě ukázali, jak na tom jsme.
STALO SE TO! Najednou se mezi námi objevil pračlověk! Chronocylin funguje. Posunul Hlavního vedoucího o desítky tisíc let zpátky v čase. A nejen to, postupně se to stalo všem, kteří přípravek snědli. To chceme taky! Vypadalo to jako báječná zábava. S celou tlupou pralidí jsme měli tu nejlepší seznamovací pradiskotéku.
Když účinek vyprchal a vedoucí se vrátili zpět, šli jsme spát. Den to byl dlouhý a náročný, takže čas zalézt do chatek a těšit se na další den v našem archeoparku. Umbabá, umbabá, umba umba um... ;-)
3. den (úterý 20. 7.)
Dobré ráno, průzkumníci pradávných časů. Hned po snídani k nám dorazila velmi vzácná návštěva. Z Jihočeského muzea nám přišli vyprávět o pravěku. Především o životě našich prapředků, až tři miliony let před naším letopočtem. Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli rozdělávání ohně, osahali jsme si kožešiny, oblékli se do dobových oděvů, prohlédli si oštěpy, nože a další pravěké nástroje.
Věděli jste, že štípaný obsidián má na ostří pouhé dvě molekuly a dodnes se používá například v oční chirurgii? A tak ostré nástroje dokázal používat člověk už v pravěku!
Odpoledne jsem si užívali zábavu s kamarády v oddíle a v pět hodin jsme se sešli všichni na nástupu. Od asistenta hlavního archeologa jsme s požehnáním zdravotnice dostali pilulku chronocylinu. Ne všichni našli odvahu, ale většina si nechtěla ten zážitek nechat ujít. Vzápětí jsme se ocitli v době kamenné a proměnili se v pravé a nefalšované pralidi. Hned vzápětí jsme se rozdělili do tlup, ve kterých budeme napříště mezi sebou soutěžit.
Tlupu Myšek vede Káťa Kluchová, tlupu Tchořů Vláďa, tlupu Vlků Káčí, tlupu Rosomáků Tadeáš, tlupu Lišek Filip a tlupu Medvědů Dominik.
Tlupovou spolupráci jsme si vyzkoušeli hned po večeři při hře, ve které jsme měli co nejrychleji získat tvar hliněné nádoby, dostat co nejvíce hlíny a potom nádobu z hlíny vyrobit. Výsledky byly více než pěkné, můžeme být na sebe hrdí.
Den utekl jako voda, a proto se můžeme těšit na ten další, který bude zcela jistě stejně báječný jako ten dnešní. Umba umba umbabá, dobrou noc.
4. den (středa 21. 7.)
Čtvrtý den jsme si až do oběda hráli v oddílech - vyjeli si na lodičky, vyrazili na výpravu, stříleli z luku nebo třeba řádili na louce. Nápadům se zkrátka meze nekladou. Po poledním klidu jsme se ale opět vrhli do soutěžení. Tentokrát v tlupách, jako správní pralidé.
V nedalekém lese jsme si vyzkoušeli, jak těžké to měl pračlověk na lovu. Místo zvířat jsme na stromech našli kartičky s podivnými symboly. To proto, abychom také kromě svalů procvičili i myšlení. Kartičky nám symbolizovaly stopování raněné zvěře a my se symbol za symbolem přibližovali ke kořisti. Stálo to spoustu úsilí i přemýšlení, ale nakonec jsme nezůstali bez večeře. Lovu zdar!
Večer jsme opět spolkli chronocylin a záhy se pro nás otevřela prasporťárna, kde už na nás čekala pravá a nefalšovaná prašou plná soutěží a her.
Aby byl program opravdu pestrý, doplnili jsme ho předvedením rituálů, které zcela jistě patřily k životu pračlověka.
Myšky předevedly rituál Měsíce, Tchoři rituál slunce, Vlci si připravili rituál přivolávání deště, Rosomáci ukázali rituál prováděný před lovem, Lišky zase šamanský tanec uzdravení i s příběhem a Medvědi vkusný krátký rituál plodnosti.
Ještě před večerkou jsme si soutěže vyhodnotili a každý dostal podle zásluh a pořadí barevnou ulitu, naše oficiální táborové platidlo.
A to je pro dnešek konec dne i pravidelného zpravodjaství. Umba bá, dobrou noc.
5. den (čtvrtek 22. 7.)
Další archeoden jako malovaný. Dopoledne jsme se vystřídali v oblíbených lodičkách, střílelo se ze vzduchovky, stavěli jsme domečky v lese, nebo vyráběli přírodní šperky. Příjemně strávený čas jsme zakončili obědem a po poledním klidu nás čekalo velké překvapení.
Ti z nás, kteří byli na táboře už loni, se zaradovali, protože hned poznali, jaká zábava za námi do archeoparku přijela. Nenašli jsme sice ani oštěpy, sekery a pěstní klíny, ale vždyť je to jedno. Boj je boj a za ty miliony let se v tomhle směru skoro nic nezměnilo. Možná jen nástroje. A tak jsme dostali každý laserovou zbraň a v lesním porostu jsme se pustili do pořádné bitvy.
Večer jsme se rozdělili do tlup a zahráli si ještě jednu hru - krádež exponátů. Tlupa odcizí druhé tlupě její hliněnou nádobu a v časovém limitu ji schová v kolí tábora. Naštěstí je sleduje majitel nádoby a místo uschování zaznamená do mapy.
Tlupa pak dostane mapu a jde svou nádobu hledat. Nakonec uspěli všichni a to je potřeba ocenit. Hned ráno si všechno řádně vyhodnotíme.
V archeoparku se ale už stmívá, cvrkot utichá, chatky se jedna za druhou zhasínají a po náročném činorodém dni přichází klidná noc. Umba umba bá...
6. den (pátek 23. 7.)
Dnešní dopoledne jsme strávili zajímavou rekonstrukcí pravěkého umění. Využili jsme přírodního jílu a pokusili se o jeskynní malby.
KOUPÁNÍ! Museli jsme sice počkat do oběda, ale pak jsme vyrazili s pravěkou písní na rtech. Vodu mají lidé rádi od pradávna a my nejsme jiní, takže hurá do Mačkova. Cesta nebyla nejkratší, ale stálo to za to.
Sluníčko, legrace a párek v rohlíku, co víc si může takový správný pračlověk přát? Večer jsme využili výdobytků moderní doby a jako archeologové se vrátili z cest pěkně pohodlně autobusem.
Přišel večer, ale den ještě zdaleka nekončí. Odbila půl desátá a my se místo příprav na večerku pustili do příprav na noční hru.
V tlupách jsme se vypravili na dobrodružný okruh, zahráli si drobné hry a především obdivovali oživlé exponáty našeho poněkud tajuplného archeosafari. Někdo se možná malinko bál, někdo ani trochu, ale všichni si to užívali naplno.
Pak už ale bylo opravdu pozdě a tak jsme těsně před půlnocí padli do postelí a během pár minut bylo slyšet jen spokojené oddechování. Na zítra jsme si za odměnu posunuli budíček o půl hodiny. Dobrou noc.
7. den (sobota 24. 7.)
Dopoledne jsme se věnovali hrám a zábavě v okolí tábora a protože nám počasí přeje, po obědě jsme v táboře spustili vodovodní prasoutěžní odpoledne.
Soutěží bylo víc než dost a společným jmenovatelem byla samozřejmě voda. Hlavním cílem bylo samozřejmě zvítězit, ale pokud jsme se u toho ještě příjemně osvěžili, nechybělo nám absolutně nic.
Večer jsme rozdělali oheň, byť moderním způsobem - zápalkou. Na ten způsob starodávný, který nás naučila hned druhý den návštěva z muzea, jsme si nekonec netroufli. Když jsme si ale opékali mamutí choboty, bylo nám vcelku jedno, jak jsme oheň zapálili, hlavně že hořel. S písničkami s kytarou, povídáním a veselými hrami k táboráku nám večer utekl jako voda a najednou byl už zase čas zalézt do prapostelí v prachatkách. Přejeme pěkné prasny, dobrou noc. Umba umba bá!
8. den (neděle 25. 7.)
Ráno jako malované. Předpovědi počasí nejsou sice nejrůžovější, ale nevadí, nejsme z cukru a poradíme si i s případným deštěm. Zatím je ale krásně a tak užíváme přírody, jak jen to jde.
Odpoledne skoro nevěříme svým očím. V táboře během poledního klidu vzniklo pracasino! Dostali jsme každý startovních sto bodů a vyrazili po jednotlivých stanovištích zkusit své štěstí. Někdo ho měl víc, někdo míň, tak už to bývá. Ale ať už jsme se radovali z výhry, nebo byli smutní, že jsme přišli o pár bodů, rozhodně jsme se ani na chvíli nenudili. Pár bodů jsme také sem tam chodili utrácet do speciálně zřízené kantýny, kde se nám případná špatná nálada z prohry vždyck spolehlivě zlepšila.
Večer byla slavně zahájena prahazka - turnaj v přehazované s pravěkým míčem. Když tu náhle zahřmělo a spustil se déšť. Nakonec se naštěstí nekonaly žádné velké bouřky. Prostě jen troška vody, to jako správní pralidé určitě lehce zvládneme. Nicméně jsme raději šli trochu dřív spát a nechali se ukolébat bubnováním kapek deště do střech našich prachatek. Umba umba bá!
9. den (pondělí 26. 7.)
Dnešní ráno jsme měli bez rozcvičky. Možná by se to zdálo na první pohled zvláštní, ale když jsme se dozvěděli, že se máme rychle převléct do plavek, vyzvednout si balíček s obědem a vyrazit do Blatenky na autobus, už to tak zvláštně nevypadalo. Spíše mimořádně napínavě.
Brzy bylo všechno jasné. Jede se NA VODU! Nenašel se mezi námi nikdo, kdo by nezajásal radostí. Celou cestu autobusem, který nás odvezl na břeh Otavy v Sušici, jsme jen nedočkavě poposedávali.
Vyzvedli jsme v půjčovně rafty, rozdělili se do posádek, pečlivě zapnuli záchranné vesty, sbalili batůžky do vodotěsných barelů a AHOJ na vodu. Počasí bylo to jediné, co by nám mohlo dělat starosti, ale předpověď byla příznivá a tak jsme tuhle jedinou starost s klidem hodili za hlavu.
Možná jsme se radovali trochu předčasně, protože nás déšť nakonec neminul. Ale nepřekvapil nás a tak jsme těch pár desítek minut strávili spokojeně pod střechou kempu, který nám poskytl úkryt i občerstvení. Déšť jsme zahnali písničkou a když se na nás opět usmálo sluníčko, pohodlně jsme dojeli do cílových Horažďovic. Všichni v pořádku, všichni spokojení.
Po večeři byli ti z nás, co jeli na řece poprvé, pasováni na vodáky a to byla definitvní tečka za naším vodáckým dobrodružstvím. Tentokrát se zpěvem umba umba umbahoj dobrou noc!
10. den (úterý 27. 7.)
Dobré ráno. Jak jsme se přehoupli přes půlku tábora, dny nám připadají kratší a kratší. Během chvilky bylo dopoledne příjemně strávené v oddílech za námi a po obědě jsme dostali další archeologický úkol. V tlupách jsme měli získat ze spižírny ingredience do pravěké kuchařky.
Jejich získání nebylo vůbec jednoduché, ale odměna stála za to. Po hře jsme si mohli podle svých výsledků vybrat recept, podle kterého jsme si se svým šéfprakuchařem uvařili doopravdy. Pochutnali jsme si na hamburgrech, bramborácích, vaječných smaženkách, palačinkách, ovocných špízech nebo bramborových chipsech. A samozřejmě nešlo o dokonalost provedení nebo množství, ale radost, se kterou jsme si jídlo připravili.
Večer jsme využili počasí a dokončili turnaj v prahazce. Síly byly více než vyrovnané a tak o napětí nebyla nouze. Zítra se dozvíme výsledky, které si každá tlupa ráda zapíše do svého skóre celotáborové hry.
Ale už je zase pozdě a jde se spát. Jak jsme říkali, ty dny jsou nějaké kratší a kratší.
11. den (středa 28. 7.)
Od samého rána se věnujeme velké táborové sportovní události. Stejně jako v Japonsku, probíhá i u nás (ovšem pravěká) olympiáda. Dopoledne jsme trénovali a získávali nominace do jednotlivých soutěží a odpoledne se pustili do opravdových závodů.
Měli jsme hned tři věkové kategorie pro kluky i pro holky. Soutěžili jsme v klasických pravěkých disciplínách jako byl hod mamutím trusem, plavání mezi krokodýli, skok přes lávovou řeku, střelba z pravzduchovky a praveslování. Olympiádu jsme zakončili velkým turnajem ve hře Šli tři mamuti, jehož slavným vítězem byl Pravláďa Prabáča.
Po večeři bylo vyhlášení, rozdávání medailí, zlatých ulit i sladkých odměn. Sláva vítězům, čest poraženým!
Další den byl kratší, než to ráno vypadalo. Pomaličku se nám blíží konec a o to víc si užíváme každý okamžik. Teď ale už rychle jít spát, ať jsme zítra zase připraveni na hraní, soutěže a zábavu.
12. den (čtvrtek 29. 7.)
Co bude dnes? Otázka, která nás napadne každý den hned po porobuzení. Odpověď na sebe jako obvykle nenechala dlouho čekat. Táborem se rychle roznesla zpráva, že nás odpoledne čeká překvapení.
Dopoledne jsme si zahráli hry, které hrávali v dětství naši vedoucí. Některé jsme ani neznali, takový je to už pro nás pravěk. Tak jsme se naučili třeba Pan čáp ztratil čepičku, Krvavé koleno, Chodí pešek okolo, Ovečky ovečky, Cukr káva limonáda a další. Všechny nás moc bavily a doma si je jistě rádi zopakujeme s kamarády.
Odpoledne přišlo to překvapení. Uprostřed tábora vyrostla překážková dráha z pravěké džungle. Vrhli jsme se na ni a pořádně se vyřádili.
Večer se rozhořel oheň a za zvuků rytmů vlastnoručně vyrobených nástrojů jsme si kolem něj zatančili. Společně jsme uvařili guláš z mamutích chobotů a po chutné druhé večeři šli spokojeně spát. Zítra nás čeká takřka poslední den, tak ať jsme na něj dostatečně odpočatí.
13. den (pátek 30. 7.)
Poslední den! Tedy ten úplně poslední je samozřejmě až zítra, ale dneska se všechno uzavírá. Dopoledne jsme se věnovali balení a po obědě nás čekala závěrečná hra našeho táborového putování pravěkem.
Proměnili jsme se zase v tlupy našich prapředků a v džungli nacházeli návody na zvláštní rituály. Za každý správě předvedený jsme dostali bod. Bylo to napínavé, přeci jen jsme už ve finále a každý bodík může rozhodnout o absolutním vítězi. Průběžné výsledky jsou dost vyrovnané, tak jsme sami zvědaví, jak to dneska vlastně všechno dopadne.
Večer jsme se dočkali. Vyhodnocení, slavnostní vyhlášení, ale především ODMĚNY. Každý si přišel na své a i když někteří nakonec nevyhráli, s prázdnou rozhodně neodešli. Pak ještě pořádná rozlučková disotéka, možná i nějaká ta slza ukápla, ale nakonec jsme všichni usínali s pocitem, že se ten letošní tábor zase vydařil.
Nebudeme ale lhát - ať už to tady bylo sebelepší, těšíme se na vás domů! Konec s psaním, zítra budeme už vyprávět. Umbabá umbabá, umba umba bá...